Ana Sayfa

Cephe Danışmanlık Nedir?

Hakkımızda

Ücretsiz Hesaplayıcılar

Faydalı Linkler

Hizmetler

Referanslar

Bilgi Bankası

Eğitim Faaliyetleri

M. H. YILMAZ 2015; YALITIMLI CAM ÜNİTELERİ TEMEL KRİTERLERİ

Yalıtımlı Cam Ünitelerinde (Çift Cam - Üçlü Cam) Değerlendirmeye alınan performans özelliklerinden bazılarını tanıyalım;

Isı iletkenlik Katsayısı : U değeri olarak bilinmektedir. 1 m2 de 1 saatte 1 derece sıcaklık farkında camın ilettiği enerji miktarıdır ve genellikle W/m2K birimi ile ifade edilir. Verilen değer, camların test sırasında göbek noktalarında ölçülen değerlerdir. Kenarlarda ve doğrama birleşimlerinde bu değer değişir. Değer ne kadar düşük ise, cam o kadar iyi ısı yalıtmaktadır. Camlar arasında hapsedilmiş olan hava veya gaz boşluğunun kalınlığı ve camlara uygulana özel film kaplamaları ile iyileştirilen bir özelliktir.

Direkt Gün ışığı geçirgenliği (VT veya Tvis, visible transmittance) : yüzde ile ölçülen bir değerdir, Cama gelen ışığın gözle görünen dalgaboyunda olan kısmının (yaklaşık 380 - 720 nanometers arasındaki kısım) camdan geçen yüzdesidir. Daha açık bir tabirle, camdan ne kadar çok ışık geçtiğini gösterir. 3 mm şeffaf cam, ışığın yaklaşık %87 sini geçirir.

Güneş Enerjisi Toplam Geçirgenlik (SHGC: Solar Heat Gain Coefficient ): Cam üzerine gelen toplam güneş enerjisinin içeriye giren yüzdesidir. Daha düşük güneş enerjisi toplam geçirgenlik değeri, daha iyi güneş kontrolü demektir. Güneş Enerjisi sıcak havalarda kaçınmak soğuk havalarda ise faydalanmak istediğimiz bir olgu. Dolayısı ile aydınlanmanın daha az olacağı ancak daha da az ısınacak kuzey cephelerde seçimimizi ışığın ve ısının daha çok geçirildiği camdan yana kullanmamız mantıklı olabilecektir. Ancak sıcak iklimlerde ise güneş enerjisi soğutma giderlerini arttıracak olduğundan mümkün olduğunca kaçınmak isteriz. Soğuk iklimlerde pasif solar enerjisinden azami faydalanmak için yüksek SHGC tercih edilir. (>0.55) Sıcak iklimlerde ise 0.4'den az olması tavsiye edilir.

Gölgeleme Katsayısı (SC: Shading Coefficient): Bu katsayı hangi pencere için verildi ise o pencerenin solar ısı kazanç katsayısının aynı çevresel koşullarda ve aynı şekilde ışınım alan tek kanatlı 3mm şeffaf camlı standart referans bir pencerenin solar ısı kazanç katsayısına oranıdır. Bu değerin 1'den büyük olması güneşten kazancın arttırılmasında, küçük olması da güneşten kazancın azaltılmasında ve dolayısıyla güneş kontrolü yapılmasında göz önünde tutulur. SC değerini 0.87 ile çarparak SHGC değerini bulabiliriz.

Gün Işığı - Güneş Enerjisi kazanç oranı (LSG: Light-to-Solar Gain Ratio): Geçmişte ısı kazancını azaltan camlar aynı zamanda gün ışığını da azaltıcı etki yapıyorlardı. Fakat bugün solar kazanç katsayısını düşürürken gün ışığı kazancında aynı oranda düşüşe sebep olmamak mümkün. İşte bu özelliği belirtmek açısında Gün Işığı Kazancı / Güneş Enerjisi Kazancı oranından bahsetmek anlamlı olmaktadır.

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com

Ana Sayfa I Sertifikalar I Sosyal Sorumluluk I İnsan Kaynakları I İletişim

® FMT MÜHENDİSLİK, MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ ve DIŞ TİC. A.Ş. I info@cephedanisman.com I +90 (212) 709 2893 I +90 (212) 236 6828

FMT, Bristol UWE Üniversitesi Cephe Teknolojileri Kurumu CWCT ve Uluslararası Cephe Mühendisleri Odası SFE üyesidir