Ana Sayfa

Cephe Danışmanlık Nedir?

Hakkımızda

Ücretsiz Hesaplayıcılar

Faydalı Linkler

Hizmetler

Referanslar

Bilgi Bankası

Eğitim Faaliyetleri

M. H. YILMAZ 2015; CEPHELERDE SU YALITIMI

Bir Cepheden yapının içine su sızmasını sağlayan 3 ANA faktör vardır;

a) SU

b) DELİK - AÇIKLIK

c) BASINÇ FARKI

bu üçünden birinin ortadan kalkması binaya su girişini de tamamen yok eder

birincisi olan SU yu yok edemiyoruz

Cephe sistemindeki açıklıklar konusunda yıllarca uzmanlar firmalar çalışmalar yaptılar, yapıyorlar, fakat ortaya çıkan o ki, bu açıklılar yok edilemiyor,

Hatta bazı açıklıklar istemeden olsa da tasarım gereği olmak zorunda olabiliyor, mesela genleşme, dilatasyon veya su tahliyesi gibi.

Ayrıca şiddetli rüzgar altında cephede meydana gelen hareketler, yalıtım sağladığımızı sandığımız bazı noktalarda geçici açıklıklar ortaya çıkmasını sağlıyor.

Su ve Açıklık faktörleri kenara bıarkılınca, Geriye kalan en önemli faktör: "basınç farkı", Hem kaplamalı cephelerde hem de Giydirme Cephe sistemlerinde su yalıtımı genelde Basınç Dengeleme esasına göre çözülmeye çalışılmaktadır,

DELİK - AÇIKLIK ve BASINÇ FARKI aslında daha da bilimsel bir yaklaşımla aşağıdaki alt gruplara ayrılmaktadır;

su geçişini etkileyenler;

a) yerçekimi

b) kinetik enerji

c) yüzey gerilimi

d) kapiler kuvvet

e) basınç farkı

Cephe Sistemleri su yalıtım kavramı açısından temelde ikiye ayrılırlar; Yüzeyden Yalıtımlı Cepheler (Rainscreen) ve Basınç Dengelemeli - Su tahliyeli sistemler (Water Managed).

İlkine en iyi örnek Noktasal Tutuculu Cam cepheler gösterilebilir (Spider Systems). Dış ve iç yüzeyleri genelde gözlenebilen ve basit bir tek düzlem oluşturan cephelerde yüzey yalıtımı uygulanabilmektedir.

Fakat daha karmaşık olan, ve oda, kat bölümleri, açılır, erişilir, yalıtım gibi özellikler de eklenmiş olan cephe sistemleri Yukarıdaki faktörleri elemek ve özellikle "Basınç Farkı" etkeni altında toplanan sorunları çözmek için BASINÇ DENGELEMELİ olarak tasarlanırlar.

Tasarım ve Geliştirme

serdarcamlica.com

Ana Sayfa I Sertifikalar I Sosyal Sorumluluk I İnsan Kaynakları I İletişim

® FMT MÜHENDİSLİK, MÜŞAVİRLİK HİZMETLERİ ve DIŞ TİC. A.Ş. I info@cephedanisman.com I +90 (212) 709 2893 I +90 (212) 236 6828

FMT, Bristol UWE Üniversitesi Cephe Teknolojileri Kurumu CWCT ve Uluslararası Cephe Mühendisleri Odası SFE üyesidir